Lamy Vista

Değerli Okurlarımız,

Bu yazımızda Vista modelini inceleyeceğiz. Satış noktalarında Safari modeli ile aynı yerde sergilensede, renksiz oluşunun yarattığı farklı görünüşüyle dikkatleri üstüne çekiyor. Ayrıca Eyedropper yapmak isteyenler için de biçilmiş kaftan. Eyedropper ne mi, gelin önce Vista modelimizi mercek altına alalım, sonra Eyedropper hakkında sizlere kısaca bilgi verelim.

Lamy Safari, 1980 yılında Wolfgang Fabian tarafından dizayn edilerek piyasaya sürülmüş ve çok sevilmişti. Lamy her yıl gönlümüzü fethedecek Special Edition renkler piyasaya sürerek günümüze kadar bu sevgiyi muhafaza etti. 2002 yılına gelindiğinde ise Lamy, Safari serisinin tasarımını muhafaza ederek ilk transparan modeli olan Vistayı piyasaya sürdü. Onu Safari serisinden ayıran ise şeffaf gövdesi ve üst gövdesinde bulunan Lamy ambleminin parlak olmasıydı. Safari’nin geçmişten gelen tutuş ergonomisi ve ataç şeklindeki şık metal klipsine şeffaf gövde de eklenince Vista kullanıcıların ve koleksiyonerlerin kalemliklerinde yer edindi.

 

 

Transparan satın alıp mekanizma hareketlerine bakarak meraklı gözlerle içeride neler olduğunu gözlemliyoruz. Akıllı telefonlarımıza transparan kapaklar takıp elektronik devreleri görünür hale getirerek sıradışı bir tarz yakalıyoruz. Neden dolmakalemimizi transparan alıp mürekkebin kağıda olan yolculuğuna şahit olmayalım?

 

 

Vista modeli roller, tükenmez ve versatil kalemlerinde de şeffalığını koruyor.

 

Gelelim yazımızın giriş bölümünde bahsettiğimiz Eyedropper konusuna. Eyedropper farklı bir dolum sistemi. Kaleme şık görüntü sağlaması sebebiyle şeffaf kalemlere uygulanıyor. Uygulamak sanıldığı kadar zor değil. Ayrıca 1 adet Vista Roller üst gövdesine sahip olursanız işiniz daha da kolaylaşıyor. Eyedropper uygulamasında Vista Roller üst kapağını vurgulamamızın sebebi şu; Vista dolmakalemlerde Safari, Al-Star ve Lx modellerinde olduğu gibi mürekkep penceresi olduğundan kapatmak uğraş gerektiriyor. Bu sebeple mürekkep penceresi olmayan roller kalem gövdesi kullanmanız eyedropper uygulamasında isabetli oluyor.

 

Vista Roller Kalem Üst kapak

Vista Dolmakalem Üst Kapağı (Mürekkep Penceresi oklarla gösterilmiştir.)

Vista dolmakaleminizin grip bölümüne roller kapağı takıldığından yapılması gereken son bir adım kalıyor: Kapağın üst kısmını uygun yapıştırıcıyla kapatmak. Sonrasında üst kapağa mürekkep doldurarak işlemi tamamlıyorsunuz.

 

(Yapışkan uygulanacak alanlar)

Kartuşta 1.5 ml, pistonda(converter) 0.8 ml olan mürekkep kapasitesini eyedropper uygulamasıyla 4.5-5 ml’ye kadar çıkarmak mümkün. Bu da kaleminize uzun süre mürekkep ikmali yapmayacağınız anlamına geliyor. 🙂 Eyedropper uygulamasında yapıştırıcı seçimini iyi yapmak gerekiyor. Ayrıca kalemin muhafazası da önem arzediyor. Yapıştırıcının yol açacağı sızıntı ya da çarpma sonucu oluşacak kırılmalar sonucunda 5 ml seviyesinde mürekkebin defterimize,çantamıza ya da giysimize bulaşmasını istemeyiz.

 

Modelin roller kalemi de en az dolmakalemi kadar şık. Lamy çatısı altındaki diğer kapaklı roller kalemler gibi M63 kodlu refilleri kullanıyor. M63 refillerde kırmızı,mavi,siyah ve yeşil renklerin olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca yanlızca medium(orta) uç kalınlığı bulunuyor.

 

Eyedropper için üst kapağını kullanmanızı tavsiye ettiğimiz Vista modelinin roller kalemi.

 

Tükenmez kalemde ise Lamy’de yanlızca Safari,Al-Star ve Lx serilerinde kullanılan yaylı mekanizma kullanılmış. Gövdenin üst kısmında kullanılan siyah körüklü basma mekanizması kaleme şıklık katıyor. Vista serisi kaleminizin mürekkep rengi için mavi,siyah,kırmızı ve yeşil refillerden satın alarak kaleminize takabilirsiniz. Ayrıca her renk kendi içinde Bold/Broad (Kalın)-Medium (Orta) ve Fine (İnce) gibi kalınlıklara ayrılmış.

 

Körüklü üst yapısı ve şık görünüşlü Vista tükenmez kalem.

 

Finalde serinin versatil kalemini ele alacağız. Mekanizma sağlamlığı ile piyasadaki diğer kalemlerden bir adım öne çıkıyor. Uç kısımdaki metalin saklanabilmesiyle cep aşınmalarını da önlüyor. Seride buluna ataç şeklinde klips diğer versatil kalemlere göre daha iyi tutunma performansı sağlıyor. Üst kısımda ise kapağın altında bir adet silgi ve silgiye eklenmiş tamir iğnesi duruyor. Unutmadan ekleyelim;yanlızca 0,5mm uç kullanan modeli bulunuyor.

Sırada kullanıcı yorumları var.

  • lamy’nin ürettiği dolma, tükenmez, roller ve versatil versiyonları bulunan şeffaf kalem. lamy’nin young writing serisinde yer alan bu kalemin lamy safari ile tek farkı şeffaf olmasıdır.
  • önceleri kendisine mesafeliydim, hatta hangi seriyi alayım pek fikrim yoktu.. ama şeffaf kalem cazibesi diye bir şey var gerçekten. kullandıkça sevmeye başladım.

 

Yazımızı teknik özellikleri vererek bitiyoruz.

Üretim Materyali           : ABS Plastik
Uzunluk (Kapaklı)          : 139.8 mm/5.50″
Ağırlık (Kapak+Gövde) : 17 g
Ağırlık (Kapak)               : 9 g
Ağırlık (Gövde)              : 8 g

Sorunsuz bir yazım dileğiyle…

Albatros

lamyforum.com Editör | Kalem Aşığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş kullanılmamaktadır.
Araç çubuğuna atla