Lamy Roller Kalem Refilleri

Bir önceki yazımızda Tükenmez Kalem Refillerinden bahsettikten sonra sırada yazımızın konusunu da oluşturacak olan roller kalem refillerinden bahsedeceğiz. Dolmakalemlerle aynı mürekkebi kullanan roller kalem refilleri de tükenmez kalem refilleri gibi 2’ye ayrılıyor;

  1. Kapaklı Roller Kalem Refilleri.
  2. Kapaksız Roller Kalem Refilleri.

Ancak peşinen belirtelim; Tükenmez ve Roller kalem refilleri birbirinden hem boyut olarak hem de ihtiva ettikleri mürekkep açısından farklıdır. Tükenmez kalem refilleri içlerinde yağ bazlı mürekkep barındırırlar. Bu sebeple mürekkepleri uçma eğilimi göstermez.  Ancak Roller kalem refilleri dolmakalemlerde de kullanılan su bazlı mürekkep kullandıklarından uzun süre kapağı kapatılmadığında ya da bozuk kapak sebebiyle kuruyabilir.

1.Kapaklı Roller Refili (M63) : Lamy’nin kapaklı roller refili olan M63 Tipo ve Swift Modelleri haricinde tüm kapaklı roller kalemlerde kullanılıyor.

Tükenmez kalem refillerinin aksine uç kalınlığında yanlızca M “Medium” seçeneği var. Renk yelpazesinde mavi, siyah, kırmızı ve yeşil renkler bulunmakta.

Önemli Not : M63 refili kullanan roller kalemlerin kapaklarının kullanılmayacağı durumlarda kapalı tutulması gereklidir. Aksi halde mürekkebin ihtiva ettiği su uçacağından mürekkebin kurumasıyla kaleminiz yazma işlevini yitirecek ve yeni refil almak zorunda kalacaksınız.

2.Kapaksız Roller Refili (M66) : Kapaksız roller refili yanlızca Tipo ve Swift modellerinde kullanılmaktadır.

Kapaklı roller refilinde olduğu gibi 4 adet (mavi, siyah, kırmızı ve yeşil ) renk seçeneği bulunmaktadır. Uç seçeneği de yanlızca M “Medium” ‘dur. M66 kodlu refili M63’ den ayırmak için püf nokta var. M66 refili üzerinde “Capless/Kapaksız” yazısı bulunmakta.

Kapaklı ve kapaksız roller refilleri hakkında bilgi verdikten sonra sizlerden şu soruyu duyar gibi oluyorum;

– “Hem dolmakalem mürekkebi kullanıyor, hem de kapaksız? M63 için açık kalırsa kuru demiştiniz, bu kurumuyor mu!?”

Efendim; kullanıcı yorumları ve deneyimlerimizi dikkate aldığımızda M66 kapaksız refilin M63’e göre daha akışkan olduğunu tecrübe ediyoruz.

Sanırız mürekkep-su karışımında su oranı daha yüksek. Fakat bu sizi yanıltmasın; mürekkep kağıtta aynı canlılıkta duruyor.

Albatros

lamyforum.com Editör | Kalem Aşığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş kullanılmamaktadır.
Araç çubuğuna atla