Lamy Mürekkep Doldurma

Değerli Lamyforum.com Okurları,

Sizlerden gelen e-maillerde sıkça rastladığımız “Lamy dolmakalemim var, nasıl mürekkep dolduracağım?”, “Lamy dolmakalem mürekkebi nasıl doldurulur?” şeklindeki sorularınızı yanıtlamak maksadıyla Lamy dolmakalemlerinize nasıl mürekkep dolduracağınızı anlatan bir yazı kaleme almaya karar verdik.

Lamy dolmakalemlerimize diğer bir çok markada da olduğu gibi kartuş ve converter (piston) ile mürekkep beslemesi yapılıyor. Gelin şimdi bu iki yöntemi ayrı başlıklar altında detaylı inceleyelim.

İlk yöntemimiz kartuş ile kullanım. Piyasada Avrupa Tip ve Japon Tip olarak adlandırılan kartuşların giriş yuvalarının çapı küçük olduğundan Lamylerimize uyum sağlamıyor. Bu yüzden Lamy’nin kendi kalemleri için ürettiği, kutusunda 5×1,5 ml olarak bulunan kartuşlarını almanız gerekiyor.

 

İnternet siteleri ve kırtasiyelerde T10 olarak bulunan kartuşların bir çok renk seçeneği buluyor. Siyah, mavi, mavi siyah, kırmızı, yeşil, mor piyasada bulabileceğiniz renklerden.

 

 

Kutu içerisinde 5×1,5 ml kartuş bulunuyor.

 

Ayrıca Lamy, Safari ve Al-Star serileri için her yıl ürettiği Special Edition kalemlerin renginde mürekkep üreterek kartuş şeklinde piyasaya sürüyor. Yani Special Edition deneyimini sadece kalemlerle sınırlı tutmayıp mürekkeplere de taşınıyor.

Kartuşla ilgili bilgi verdikten sonra gelelim dolmakaleme takılmasına. Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere kartuşun geniş kısmını damağın içine sokuyoruz. Biraz baskı yaparak sağa çeviriyoruz ve çıt sesinden sonra kartuşumuzdaki mürekkep damağa inmeye başladığını görüyoruz. Bu aşamadan sonra isterseniz kalemi yazma pozisyonunda bekleterek mürekkebin aşağıya akmasını bekleyebilir ya da kartuşu sıkırak akma işlemini hızlandırabilirsiniz. Yanlız dikkatli olun; kartuş çok sıkıldığında basınç gören mürekkep uçtan akıp etrafı kirletebilir.

 

 

Fakat bizim nazarımızda kartuşun tek fonksiyonu mürekkebi depo etmek değil. Kartuşlar bittiğinde üst kısımlarının kesilerek, kesilen kısma enjektör takılmak suretiyle damak temizliğinde kullanılması. Bu yöntem damak temizliği için oldukça etkili ve pratik. Siz siz olun, biten kartuşlarınızdan bir tanesini temizlik için saklayın.

 

İkinci yöntemimiz ise converter (Piston) ile kullanım. Bu yöntemde dikkatinizi çekmemiz gereken bir husus var. Lamy Safari, Vista, Al-star, Joy modellerinde Z28 kodlu pistonunu kullanırken, diğer tüm modellerde Z27 kodlu pistonu kullaniyor.

 

Lamy Safari, Vista, Al-star, Joy modellerinde kullanılan piston (Z28)

 

Z28 kodlu piston iki adet tırnak ile grip bölümüne tutunarak mürekkep çekerken dönmeyi engelliyor.

 

Genellikle premium modellerde kullanilan Z27 ise dönmeyi damak bölümüne giren yuvasının sıkı olması özelliğiyle engelliyor.

 

Premium modellerde kullanılan piston (Z27)

 

Piston seçimi yaparken işinize yarayacak bir kaç ipucu vermek istiyoruz. Z28 kırmızı ve bordo üretilmişken, Z27 ise siyah renkte üretilmiştir. Ayrıca Z28′ in grip tutunması için 2 adet tırnağı vardır.

 

Z28 kırmızı ve bordo üretilmişken, Z27 ise siyah renkte üretilmiştir. Ayrıca Z28′ in grip tutunması için 2 adet tırnağı vardır.

 

Pistonlar ve kartuşlar hakkında genel bilgiler verdikten sonra sırada piston kullanarak mürekkep çekme işlemi var. Alttaki resimde görüleceği üzere pistonu dolmakalemimizin grip kısmına takarak ilk aşamayı gerçekleştirmiş oluyoruz.

 

 

2. aşamada ucu mürekkep şişesine yeterince daldırılmış kalemimizi aşağıdaki resimde görüldüğü üzere mekanizmayı sağa çevirip harekete geçirerek çekme işlemini bitiyoruz.

 

 

2000 serisi haricinde Lamy markalı bütün dolmakalemlerin kartuş ve pistonla dolum işlemleri yazımızda anlattığımız gibidir. Ancak Lamy 2000 Serisi kendinden pistonlu olduğu için diğer modellerde mürekkep dolumu yaparken kullanacağımız piston ve kartuşu içermiyor. Ancak yazımızın konusu mürekkep doldurma olduğundan bir kaç görselle 2000 serisine nasıl mürekkep dolumu yapılacağından bahsedelim.

 

Lamy 2000 serisi dolmakalemlerin pistonu gövdesine entegre olduğu için çıkarılamıyor. Bu sebeple kartuş takılamıyor.

 

 

Kalemin uç kısmını yeterli miktarda mürekkep şişesine batırdıktan sonra üst kısımdaki mekanizmayı sağa çevirerek mürekkep çekiyorsunuz.

 

Mürekkep çekme işlemi tamamlandıktan sonra kalem üstteki resimde olduğu gibi tek parça görünüyor.

 

Faydalı olması temennisiyle…

 

Albatros

lamyforum.com Editör | Kalem Aşığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş kullanılmamaktadır.
Araç çubuğuna atla