Lamy LX

Sevgili Kalemseverler,

Bu yazımızda göz kamaştıran renkleri ile şıklığın simgesi LX modelinin tanıtımını yapacağız. Kendine has kutusu, gövdesiyle aynı renkte klipsi ve PVD kaplı ucu ile çekim gücü yüksek LX modelini gelin beraber inceleyelim.

Lamy Safari modeli 1980 yılında piyasaya sunulduğunda çok sevilip on binlerce adet satmıştı. 1997 yılına gelindiğinde Lamy, Safari modelinin çizgilerine sadık kalarak yeni bir model yarattı: Al-Star. Çizgileri ne kadar Safari modelinin tasarımını yansıtsa da Al-Star Safari’ nin aksine grip (tutuş) bölümü transparan, gövde ve kapak bölümü alüminyumdan yapılmıştı.

2016 yılına gelindiğinde Lamy tasarımcıları 21. yüzyılın en popüler dört rengini seçerek LX modelini oluşturdu.

2016 yılına gelindiğinde Lamy tasarımcıları 21. yüzyılın en popüler dört rengini seçerek LX modelini oluşturdu. LX modeli tıpkı Al-Star modeli gibi Safari’nin sevilen klasik çizgilerini taşıyordu. Ancak Safari ve Al-Star modellerinde olmayan gövde ile aynı renkteki şık kutusu, yine gövdesiyle aynı renkte klipsi, gövdenin alt ve üst noktalarında alüminyum detayları ile 21. yüzyılın zerafetini taşıyordu.

 

 

Gelelim model isminin hikayesine. Yabancı kaynaklarda modele niçin LX ismi verildiğine ilişkin bir bilgi bulamadık fakat günümüzün moda renklerini yansıttığı için “Lux” kelimesini hatırlatması açısından LX ismi konmuş olduğunu varsayıyoruz.

 

Modelin renkleri; rose gold, gold, ruthenyum ve paladyumdur.

Rose gold ve gold rengi feminen, ruthenyum ve paladyum rengi maskülen gibi görünse de kullanıcının tercihi renk seçiminde büyük rol oynuyor.

 

 

Öncü bir telefon üreticisinin tasarımlarında kullanılan rose gold bu sayede son yılların en popüler rengi. Piyasada popülaritesini attıran bu rengi takı tasarımcıları da kullanarak satışlarını arttırma çabasındalar. Elbette Lamy’de renge olan ilginin farkında. Bu sebeple LX serisinde haklı olarak bu renge yer veriyor.

 

Eski çağlardan günümüze kadar popülaritesinden ödün vermeyen, bugün bile yapılan kazılarda günışığına çıkan takıların rengi, ilkçağlardan beri gösterişin simgesidir gold rengi. Altın diyince aklımıza gelen ilk renk sarıdır. LX serisinde bulunması açıkcası bizi şaşırtmadı.

 

 

90’lı yıllardan 2000’li yıllara geçilirken sanki 2000’li yılların ikonu olsun diye milenyum grisi adı ortaya çıktı. Milenyum grisi o kadar popüler oldu ki, otomotiv, mobil cihaz ve diğer tüm sektörlerdeki üreticiler ürünlerinde bu rengi kullanarak yüksek satış rakamlarına ulaştılar. 2000’lerin ilham veren rengini LX modelimizde de görüyoruz. Rengimizin Lx serisinde adı palladiumdur.

 

 

Koyu renk her çağda ve her toplumda kendine yer edinmeyi başarmıştır. Lamy bu renkle geçmişle geleceği şimdide buluşturarak seriyi tamamlamış, açık renkler egemen modelde sac ayağını tamamlayıp seriyi tamamlamıştır. Maskülen ve dominant bir renk. Rengimizin modeldeki ismi Ruthenyumdur.

 

 

Dolmakalemler pvd uçlu. Malzeme olarak çelik olan pvd uç, üstüne pvd kaplaması eklenince daha yumuşak yazım sağlıyor, ayrıca çelik aşınmadan korunduğu için ucumuzun ömrünü de uzuyor.

 

 

LX modelinde Safari ve Al-Star modellerinde olduğu gibi mürekkep penceresi mevcut. Mürekkebinizin durumunu bu pencereden kontrol edebiliyorsunuz. Modelimiz Lamy modellerinde standart olan T10 dolmakalem kartuşunu kullanıyor. Ayrıca Z28 piston ile modifiye edilerek dolmakalemlerimize arzu ettiğiniz rengi doldurarak yazılarınızı daha renkli hale getirme imkanı veriyor.

Roller kalem M63 refil kullanıyor. Dört adet renk seçeneği bulunuyor.

 

 

Tükenmez kalem M16 refil kullanıyor. İki renk seçeneği var. Dolmakaleme ve roller a göre daha uzun kullanıma imkan sağlıyor.

 

 

Ayrıca Lamy, bu modelde dolma,roller,tükenmez demeden her kalemi yine bu model için ürettiği özel kutusuyla satışa sunmuş.

 

 

Yaptığımız araştırmalarda Türk kullanıcıların yorumlarını bulamadık ancak yurtdışı forum sitelerinde ucunun yumuşaklığı ve akıcılığı hakkında methiyeler düzülmüş. Elbette rengi ve kutusunu da beğendiklerini de yazmadan geçmeyelim.

Yazımız modelin teknik özelliklerini vererek bitiyoruz.

Üretim Materyali : Metal (Alüminyum)

Uzunluk (Kapalı) : 14 cm

Ağırlık (Gövde) :21 gr

Ağırlık (Kapak) : 11 gr

Ağırlık (Kapak+Gövde) : 32 gr

 

Albatros

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş kullanılmamaktadır.
Araç çubuğuna atla