Lamy Joy

Değerli Lamyforum takipçileri;

Bu yazımızda Lamy’nin güzel ve yaratıcı yazılara ilham veren kaligrafi serisi dolmakalemi Joy modelini inceleyeceğiz. Kalemin yapısı diviti anımsattığı için öncelikle hokka-divit ikilisinden bahsederek genç okurlarımızı bu konuda kısaca bilgilendireceğiz.

Hokka-Divit ikilisini kullanmamış olsak bile büyüklerimizin hatıralarında anlatılırken rastgelmişizdir. Kısaca tarif edecek olursak divit; üst kısmına çıkıldıkça incelen gövdesi, ucunun elle değiştirilmesiyle ünlüdür. Tıpkı yazımızda bahsedeceğimiz Joy modelimiz gibi.

 

Hokka ise; genellikle camdan üretilen ama toprak ya da metalden de imal edilebilen mürekkep kabıdır. Fırça, divit veya tüy ile birlikte kullanılan hokkalar genellikle devrildiklerinde mürekkebi akıtmayacak şekilde dizayn edilirler. Lamy joy modelinin üst kısmına çıkıldıkça divit hissiyatı veren gövdesi, yazarken Lamy kalitesiyle size hokka aratmıyor ancak geçmişinizi hatırlatıyor. Şimdi Joy modelimizi mercek altına alma vakti. Bakalım ismini nereden alıyormuş, tasarım kimin kaleminden çıkmış?

El yazısı kişilik ifadesidir. Yazanın kendine has belirgin özelliğidir. El yazısıyla tebrik kartları, davetiyeler, sertifikalar ve benzerleri her zaman kişisel görünmektedir.

Türkçe karşılığı “Sevinç, neşe, keyif”  anlamlarına gelen Joy kelimesinin modelimize verilmesinde kullanılış amacının etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bu model ile kaligrafi yapılarak ya da bir disipline bağlı kalmaksızın yazılarak alınan keyfi ve hazzı da hesaba katarsak ismin modelimize uygun olduğuna siz de kanaat getirebilirsiniz. Piyasaya çıkış tarihi hakkında bilgi bulmadığımız Joy modelinin tasarımcısı aynı zamanda Fabian Industrie Design’ın kurucusu olan Fabian Wolfgang’tır. Wolfgang, Joy modeli dışında Agenda, Al-star, Logo, Pickup, Safari, Spirit, Swift ve Tipo modellerinin de tasarımcısıdır.

Joy modelimiz kendi içinde farklı renklerde 3 kaleme ayrılıyor:

Parlak siyah gövdeli model şıklığı ve zerafeti yansıtıyor. Ayrıca kapağın ve gövdenin üst kısmında bulunan koyu kırmızı detaylar klipsin kırmızı rengiyle birleşince ortaya kullanıcının göz zevkine hitap eden tasarım ortaya çıkıyor.

 

 

Modelin 2. üyesi olan mat siyah gövdeli alüminyum kapaklı kalem ise parlak siyaha göre daha sade görünüşü ve mat duruşuyla parlak siyah modelimizin gölgesinde kalıyor.

 

 

Serimizin 3. ve son üyesi ise 2018 yılına özel üretilen parlak beyaz. Ailenin diğer üyeleri gibi ABS plastikten yapılan parlak beyaz gövdesi, gövdenin ve kapağın üst kısmında bulunan bej rengi detayları ve krom rengi klipsi ile sac ayağını tamamlıyor.

 

Ne de olsa Joy serisinde 2018 yılının yıldızı değil mi?

 

Şıklık yarışmasını sona erdirdikten sonra gelelim modelimizin yazım performansına. Lamy markası altındaki tüm kalemler gibi bu model de atlama vs. gibi sorunlara rastlanmıyor. Ayrıca Safari, Al-Star ve Lx serilerinde kullanılan ergonomik tutuş sağlayan grip bölümü bu modelde de kullanılmış.

 

 

Joy serisi Lamy Z28 piston takılarak kaligrafi sanatını icra edenler için farklı renklerde ve markalarda mürekkep deneyimleme fırsatı sunuyor. 1.1mm, 1.5 mm, 1.9 mm olarak 3 farklı uç kalınlığında piyasaya sürülen Joy’u isterseniz tek tek, isterseniz Lamy’nin özel hazırladığı metal kutuda 3 uç seçeneğini de içeren set olarak alabilirsiniz.

 

 

Metal set kutusunda bir adet ana gövde, 1 adet kapak, 1’er adet olmak üzere 1.1 mm, 1.5 mm, 1.9 mm uç takılı gripler ile geliyor.

 

 

Kutunun içinde birde kullanıcı kitapçığı mevcut. İngilizce, Almanca, Fransızca ve Flemenkçe dillerinde  yazılmış kılavuzda başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için pratik bilgiler bulunuyor.

 

 

Kullanıcı kılavuzunda kısaca tutuş açısından da bahsediyor.

 

 

Bize sıkça sorulan sorulardan biri: “Metal kutu içerisinde 3 tane damak var. Buna karşılık yanlızca 1 adet adet kapak var. Kalan 2 damakta mürekkebin akmasını ya da kurumasını engellemek için ne yapılacağız?” sorusuydu. Lamy bu sorunu çözmek için kartuş kutusunun altına 2 adet kapak gizleyerek cevabını vermiş oluyor.

 

 

Aşağıdaki resimlerde göreceğiniz üzere kapaklar grip bölümlerine tam oturarak sızdırma ve kuruma riskini sıfıra indiriyor.

 

 

Kapakları kapalı şekilde Joy modeline özel yapılmış kutusuna kusursuzca oturuyor.

 

Sırada kullanıcı yorumları var;

” kırmızı klipsli siyah olanını almak için sabırsızlandığım kalem.”

” 1 adet beyaz lamy joy istiyorum. bilen gören duyan? imdat… ”

 

Son olarak kalemimizin teknik özelliklerini vererek yazımızı bitiriyoruz. Alt tarafa yorumlarınızı yazabilir ya da sorularınızın cevapları için sitemizin forumlar kısmına göz atabilirsiniz.

Üretim Materyali (Gövde)                   : ABS Plastik

Üretim Materyali (Grip)                      : ABS plastik

Uzunluk (Kapak Kapalıyken)              : 17 cm

Ağırlık (Kapaklı)                                  : 18 gr

Refil (Mürekkep)                                 : T10 (Z28 Piston ile takılabilir.)

Albatros

lamyforum.com Editör | Kalem Aşığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş kullanılmamaktadır.
Araç çubuğuna atla