Lamy Dolmakalem Uç Çeşitleri

” Satın aldığım yerde sadece M uçlu modeller vardı, acaba uçları arasında kalın ya da ince seçenekler var mı ?”

Lamyseverler olarak sıkça sorduğumuz ama yanıtını alamadığımız sorulardan biri. Bu yazımızda işte tam da bundan bahsedeceğiz.

Ülkemizde birçok seçkin kırtasiyeden ve internetten satın alabileceğimiz Lamy dolmakalemlerimiz genellikle “M” uç ile satılır. Bunun sebebi, ülkemizde en çok tercih edilen ölçü olmasının yanında; dolmakaleme yeni başlayanlar için de ideal olmasıdır.

Lamy’de EF (Extra Fine), F (Fine), M (Medium) ve B (Bold ya da Broad) uç kalınları bulunur.

Lamy hakkında geniş ürün yelpazesine sahip olan satıcıya giderseniz, deneme imkanı bulup sizin için hangi ucun kullanışlı olacağını öğrenebilirsiniz. Peki hangi uç, hangi kullanıcı tarafından verimli kullanılır? Bir çok kullanıcı ile yaptığımız sohbette; “B” ucun genelde imza kalemlerinde, “M” ucun imza ve kısa notlar tutulmak istenilen kalemlerde,”F” ve “EF” uçların da sık not tutan kullanıcıların kalemlerinde kullanıldığı bilgisini edindik. Ayrıca yazarken sol elini kullanan kalemseverler için LH (Left Hand) seçeneği de bulunuyor. Uzun süre sol elle M, B gibi uçlarla yazan bir kullanıcı LH uçla yazınca: ” – Daha önce dolmakalem kullanmamışım, LH uç harika!) dediğini duymuştum.

Satın aldığımız kalemler Premium serisinin en üst kalemleri yada Limited Edition kalemler değil ise parlak çelik uç ile gelirler.

Lamy’nin piyasaya sürdüğü dolmakalemlerde genelde parlak çelik M uç görürsünüz. Safari modelinde Special Edition olarak üretilen kalemler hariç! Onlar siyah çelik uçla gelirler. Siyah çelik ucun, parlak çelik uca oranla daha yumuşak olduğunu hem kullanıcı sohbetlerimizde hem de kullandığımızda tecrübe ettik.

 

Kısaca 1.1,1.5,1.9 uçlardan da bahsedelim istiyoruz. Küt/kesik yapısı ile italik yazmayı sevenler için idealdir. Ayrıca joy modeli kaligrafı kalemlerinde takılı olarak gelir. Yanlızca metalik rengi bulunur. Sonradan temin edilerek Safari, Al-Star ve diğer Lamy modellerine de takılabilir.

Sırada altın uçlar var. Lamy altın uçlarını sadece Limited Edition serilerde ve üst segment premium serilerinde kullanıyor. Örneğin; 2000 modelinde beyaz altın kullanırken, Dialog 3 serisinde sarı ve beyaz altın uç kullanıyor.

Şimdi LX modelinde gelen PVD kaplı uçları ele alacağız. Yine çelikten imal edilen fakat üzeri PVD malzemesi kaplı, lazer kesim, parlak siyah görüntüsü olan, PVD kaplı olması dolayısıyla daha uzun ömür ve akıcı yazmayı sağlayan uçtur. 2000 modeli hariç tüm Lamy dolmakalemlerde kullanılabilir.

İyi yazmalar.

Albatros

lamyforum.com Editör | Kalem Aşığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş kullanılmamaktadır.
Araç çubuğuna atla