Lamy Dolmakalem Bakım ve Temizleme

Sevgili Lamyseverler,

Bir önceki yazımızda Safari serisinden bahsetmiştik. Al-Star serisi hakkında bilgi vermeye başlamadan önce, bize sıklıkla sorulan Lamy Dolmakalem Bakım ve Temizliği hakkında bilgi vermek istedik. Temelde, dolmakalemlerin sağlıklı bir yazım yapması için 2 parçanın sorunsuzca çalışması gerekir; Damak ve Uç.

  • Damak (Feeder); kartuştan ya da pistondan aldığı mürekkebi uca sürekli ve eşit miktarda aktarmakla görevlidir.
  • Uç (Nib); Damaktan aldığı mürekkebi sürekli ve eşit miktarda kağıda aktarmakla görevlidir.

 

Peki efendim, ne oluyor da dolmakalemlerimiz bir anda yazmaz oluyor?

Elbette bir çok etken var fakat; bu yazımızda mürekkep kuruması kaynaklı sorunu ele alıp temizlemeyi göstereceğiz. Ayrıca kullandığınız mürekkebin rengini değiştirmeye karar verdiğinizde bu temizleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Temizleme sırasında kimyasal madde kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Aşındırıcı etkisi olduğundan kaleminize zarar verebilir. Ayrıca kaynar su da kullanmayınız. Kaynar su plastikte şekil bozulmalarına neden olabilir!

 

1. TUTMA KISMI’NI(GRİP) SUYA KOYMAK

En basit yöntemdir. Üst kapaktan sökülen grip kısmını, kimyasal madde eklemediğiniz bir bardak ılık suda 24 saat bekletilir.

24 saat bekletildikten sonra,akan bir musluğun altına tutulur. Uç kısmı kağıt mendil ile iyice silinerek temizlik tamamlanır.  Ancak kalemin damağında su kalacağından ilk yazımda mürekkebimiz açık renk gelecektir. Ama endişe etmeyin; yazdıkça mürekkep orjinal rengini bulacaktır.

 

2. PİSTONLA TEMİZLEMEK

Pistonla mürekkep değil de su çektiğinizi düşünün. İşte bu kadar kolay!

Ancak pistonun alacağı su miktarı az olacağından ve 1. yöntemdeki gibi damağa bir tazyik uygulamayacağından pek sağlıklı olmayacaktır.

 

3. ŞIRINGA İLE TEMİZLEMEK

Bir çok kalemsever tarafından yıllardır uygulanan en etkili bir çözüm. Eczaneden alacağınız bir şırınga ve kullanılmış bir kartuş işinizi görecektir.

-İMG-

Bir maket bıçağı yardımıyla kartuşun üst kısmını kesiyoruz.

-İMG-

Şırınganın ucunu kartuşun kesilen kısma takıyoruz.

Kartuşu kaleme takıp ılık suyu çekiyoruz.

-İMG-

Çektiğimiz temiz ılık suyu basınçlı bir şekilde dışarı itiyoruz.

-İMG-

Bu işlemi temiz su gelene kadar tekrarlıyoruz. Ayrıca damağın içinde su kalmasını istemiyorsak, kalem ucu su dolu bardağın dışındayken bir kaç kere hava çekip-boşaltırsak su-mürekkep karışımını minimuma indirmiş oluruz. Sözümü video ile bitirmek istiyorum.

İyi Yazmalar.

Albatros

Albatros

lamyforum.com Editör | Kalem Aşığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş kullanılmamaktadır.
Araç çubuğuna atla