Lamy ABC

” Yazmayı Lamy ile öğren! “

Yazımıza, ABC modelinin sloganı ile başlamayı uygun gördük.Tüm Lamy modellerinde olduğu gibi bu modelin de isminin bir hikayesi var. Gelin şimdi bu modeldeki kalemlerimize neden ABC denildiğine bir bakalım.

 

 

Neden “ABC” ?

Almanya’da bulunan tasarım şirketi Entwicklungsgruppe designer’ ı Prof. Bernt Spiegel tarafından tasarlanarak 1987 yılında piyasaya sürülen ABC modeli yazmaya yeni başlayan minik eller için dizayn edildi. Akçaağaçtan gövdesi ve kauçuktan yapılan grip bölümü ile hem hafifti hem de tutuşu kolaydı. İsmini Almanya’nın da kullandığı Latin alfabesinin ilk üç harfinden alır; ABC. Ardından isme özel bir slogan da üretilir: “Yazmayı Lamy ile öğren!”

ABC modeli kendi içinde 2’ye ayrılır;

1. ABC VERSATİL  : Okul yeni başlayan çocuklar için üretilen, hafif akçaağaç gövdesi ve kauçuk grip bölümü ile elleri yormayan başlangıç kalemi.

 

 

1.4 mm kalınlığı ile kırılmayı zorlaştıran ucu, mavi ve kırmızı rengi ile yazmayı zevkli kılan yapısı var. ABC versatil kalemimizin uç eklemesi alt/uç kısmından yapılır. Mekanizmanın içine yedek uç konulamadığından kalemin içinde gelen “B” (Siyah – koyu – yumuşak ) uçtan kullanmanızı tavsiye ederiz. Elbette piyasadaki markalardan farklı uçlar da kullanılabilir.

 

 

Kalemin ilgi çekici bir yönüde mekanizması.

 

 

Ülkemiz piyasasında bulunan üstten basmalı kalemlerin aksine, kalemin tepe noktasında bulunan ABS plastikten yapılmış kare şeklindeli parçayı sağa çevirdiğinizde ucu dışarı çıkar, sola çevirdiğinizde ise ucu içeri girer. Kalemimiz bu özelliğiyle kalıpları yıkıyor.

 

 

Diğer ilgi çekici yönü ise üst kısımdan bulunup mekanizmayı hareket ettiren parçaya kalemin kutusunda çıkan stickerlara Ad-Soyad baş harflerinin yazılarak yapıştırılabilmesi. Bu sayede bir nebze de olsa karışma ve kayıpların önüne geçilebiliyor.

 

 

2. ABC DOLMAKALEM  : Modelimizin dolmakalemi versatil kalem ile aynı gövde özelliklerini taşıyor. Tutuşunun ve hafifliğinin yanında standart dolmakalemlerde kullanılan B-M-F-EF-LH uçları haricinde “A” uç kullanıyor. Bilmeyenler için ekleyelim; “A” uç,  B ve M uçların arasında bir kalınlıkta  epey yumuşak ve rahat. Dolmakaleme yeni başlayan çocuklar ve büyükler için oldukça rahat.

 

 

Kutusuyla beraber gelen mavi kartuşla yazmaya hazır hale getirilebiliyor.

 

 

Ayrıca Z28 piston ile modifiye ederek şişe mürekkep ile de kullanabilirsiniz.

 

 

Dolmakalemimizin kapağında isim yazılmış sticker’ı yapıştırmayı mümkün hale getiren ayrıca bir bölüm var.

 

 

Aslında bu paragrafta yorumlara yer veriyoruz fakat Türkiye’ de bu model için yorum bulamadık. Sanırız kullanıcı kitlesi okuma-yazmayı öğrenmeye çalışıyordur. 🙂 Yanlış anlaşılmasın, kullanıcıları yanlızca çocuklar değil. Bu modelin kullanıcıları arasında benim de içinde bulunduğum azımsanmayacak yetişkin bir kitlede var. “Çocuklar için güzel olan herşey büyükler için de güzeldir.” sözü bu kullanıcı kitlesini destekler nitelikte.

 

Yazımızı gelenek haline getirdiğimiz üzere teknik bilgileri vererek bitiriyoruz.

 

Üretim Materyali (Gövde)                   : Akçaağaç

Üretim Materyali (Grip)                      : ABS plastik (Kauçuk Kaplı)

Uzunluk (Dolmakalem)                       : 18,1 cm

Uzunluk (Versatil)                                : 17,8 cm

Ağırlık    (Dolmakalem)                       : 14,7 gr

Ağırlık    (Versatil)                                : 14 gr

Refil (Versatil)                                      : M44

Refil (Dolmakalem)                             : T10 (Z28 Piston ile takılabilir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş kullanılmamaktadır.
Araç çubuğuna atla