Bir Hediye Olarak: KALEM

Değerli Okurlarımız,

Bu yazımızda siz sevgili Lamyseverler’e hediye kalem seçimi konusunda ipuçları vermeye çalışacağız. Tabii olarak tavsiyelerimiz Lamy modelleri arasından olacak.

Sizlerden gelen mesajlarda sıkça gözümüze çarpan -Hediye olarak nasıl bir kalem seçmeliyim?- sorusuydu. Lamyforum.com yazarları olarak hep -Kalem hediye olarak bir araç değil amaç olmalı!- tezini savunduk. Kalem ona değer verecek ellere hediye edilmeliydi. Akşam üzerine arkadaşınızın doğum günü partisine katılacaksınız ve hediye bulamadıysanız, -Ofiste çalışıyor, kalem hediye edeyim, kullanır.- fikrine kapılmayın. Şimdi buyurun, kalem seçiminde kriterler nelermiş bakalım.

Kalem hediyelik bir araç değil amaç olmalı!

1-Cinsiyet: Kalem hediye etmeyi düşündüğünüz kişinin cinsiyeti model seçiminde size ipucu verebilir. Örneğin; Kadınların elleri yapısal olarak erkeklerin ellerine göre daha küçüktür. Bu sebeple bir kadına kalem hediye alırken kalın yapılı modeller yerine ince yapılı modelleri tercih edebilirsiniz. Tam aksine bir erkeğe hediye alırken de el yapısı büyük olduğundan daha kalın modelleri tercih edebilirsiniz. Örneğin; kadınlar için CP1,  ST ve Logo modelleri; erkekler için Dialog3,Scala,Aion,Lx,Safari modelleri gibi.

2-Yaş: Satış istatistikler gösteriyor ki 30 yaş üstü erkekler ve kadınlar klasik duruşa sahip, koyu ila sade renk tonlarını tercih ediyor. Elbette herkesi bu kategoriye dahil etmek mümkün değil.

3-Statü: Hediye alacağınız kişi yönetici ya da üst düzey yönetici ise premium serisi kalemlere göz atmanız gerekebilir. Örneğin; Studio modeli premium serisinde olmasına rağmen fiyat/performans bakımından diğer markaların üst seviye kalemleri ile rekabet edebilir. Size şöyle bir istisnadan bahsedelim;bazı kalemseverler üst düzey yönetici olsalar bile Safari-Al-Star-LX modellerini toplayarak koleksiyon yaparlar. Eğer hediye alacağınız kişi hakkında böyle bir bilgiye sahipseniz koleksiyonunda yer almayan bir kalem hediye ederek hem bütçenizi zorlamamış hem de hediye aldınız kişiyi mutlu etmiş olursunuz.

4-Giyim Tarzı: Bu kriter bize en çok kalemin rengi konusunda ipucu verir. Örneğin; Şortunda altı tane cep bulunan, paraşüt ipinden yapılmış bilekliği,basınç göstergeli,pusulalı saati olan birine dolmakalem yerine multifonksiyonlu kalem hediye edebilirsiniz. Bu tarz kişiler çok amaçlı şeylere bayılırlar.

Multifonksiyonlu kalemler tükenmez refili kullandıklarından ve birçok rengi içinde barındırdıklarından çok amaçlı olarak kullanılabilir.

 

Aksine; spor giyinmeyi sevmeyen, klasik giyimden vazgeçmeyenler içinse klasik modellerin koyu ve mat renkleri hediye için uygun renkler olacaktır. Studio, Scala modeli gibi.

 

Free-casual dediğimiz spor ayakkabı, jean ve tişört ile çalışan biri için Pico,Swift,Screen modelleri uygun olacaktır.

3,15 mm seçeneğinin yanında 0,7mm ve tükenmez seçenekleri de bulunan Scribble modeli günlük kullanım için de uygun.

 

Piyasada 4 farklı rengi bulunan Screen modeli tükenmez kalem stylus fonksiyonuyla spor kıyafet giyinen için de iyi bir seçenek olabiliyor.

 

Şimdi belirttiğimiz bu 4 kriterden yola çıkarak Ahmet Bey ve Nur Hn.’ a hediye kalem seçelim.

Op.Dr. Ahmet Bey 35-40 yaşlarında, free-casual giyinen, spor salonunda düzenli olarak vücut geliştirme yapan bir göz doktoru. Ahmet Bey erkek ve spor yaptığından dolayı vücudunun yapılı olduğunu varsayarak birinci kriterimizde bahsettiğimiz üzere kalın gövdeli bir kalem seçimi doğru olacaktır. Ahmet Bey’in yaş aralığını 35-40 olarak tahmin ettiğimizden ikinci kriterde belirttiğimiz üzere kendisine klasik duruşlu tek renkli ve koyu renk tonlarını içeren bir kalem seçmeliyiz. 3. kriterimiz olan statüye geldiğimizde Ahmet Bey’in Operatör Doktor olduğunu bildiğimizden kendisine premium serisinden bir kalem hediye edilmeli.. 4. ve son kriter olan giyim tarzını da ele alırsak Ahmet Bey free-casual ve koyu renk ağırlıklı giyinen biri olduğundan kendisine klasik çizgiler içeren fakat aynı zamanda spor kıyafetlerle de uyumlu bir kalem hediye almalıyız.

4 kriter ile değerlendirdiğimiz Ahmet Bey’e hediye kalem seçimi yaparken şu kriterlere bakmalıyız;

  • Kalem kalın olmalı,
  • Klasik duruşu olan tek renkli ve koyu renkli bir kalem alınmalı,
  • Ahmet Bey üst seviye bir doktor olduğundan kendisine statüsünü temsil eden premium serisi bir model hediye alınmalı,
  • Ahmet Bey koyu renk ağırlıklı free casual giyindiğinden kendisine hem spor hem de klasik çizgileri olan bir hediye kalem almalıyız.

Şimdi Lamy modelleri arasından Ahmet Bey’e kalem seçelim.

İnce gövdeli Cp1 modeli gibi modeller Ahmet Bey’in elinde kaybolacağından ve Ahmet Bey için premium kalem seçeceğimizden premium serisinden Dialog3,Imporium,2000 ve Scala modellerinden görece ucuz studio serisine yönelmemiz doğru olacaktır. Orta kalınlıkta gövdesi,klasik renkleri,sade yapısı ile parlament mavisi rengi ve ya dokulu çelik gövdesi olan kalemi hediye olarak verilebilir.

Nur Hn.’ı ele alalım. Nur Hn. mimarlık ofisinde çalışıyor. Minyon yapılı ancak her zaman klasik giyiniyor. Kendisi 25 yaşında. İlk bakışta Nur Hn. için Cp1 ya da Studio modelini uygun görebilirdik. Ya da Scribble modelini alıp işini yaparken kullanacağı bir hediye de almış olabilirdik.

Fakat Nur Hn.’ın sıkı bir Al-Star takipçisi ve koleksiyoncusu olduğunu ayrıca Lamy’nin her yıl çıkan special edition modellerini aldığını öğrendik. Ve 2018 yılında çıkan Vibrant Pink modelinin koleksiyonunda olmadığını öğrendik. BİNGO! Platinyum kaplı, altın uçlu bir dolmakalem alsaydınız yinede Al-Star modelinin 2018 yılı special edition rengi Vibrant Pink modelinin verdiği hazzı vermezdi Nur Hn.’a.

Buraya kadar hediye kalem seçiminde 4 kriter olan yaş,cinsiyet,statü ve giyim tarzı’ nı öğrendik. Ayrıca iki örnekle de pekiştirdik. Umarız kriterlerimiz ile sevdiğiniz kişiye en doğru hediyeyi seçersiniz.

Albatros

Albatros

lamyforum.com Editör | Kalem Aşığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş kullanılmamaktadır.
Araç çubuğuna atla